Butla Kleina

Witam, wczoraj łaziłem sobie po forum maxwellrender i wpadłem na tutorial autorstwa Mihai’a. Artykuł zainspirował mnie do stworzenia małego renderka. Właściwe jest to moja kopia sceny stworzonej na cele tegoż tutoriala, tak więc inwencji twórczej tu nie ma. Po prostu musiałem się oderwać na chwilkę od projektów. Pzy okazji nauczyłem się troszkę funkcjonowania fresnel w materiale vray’a. Na koniec dodałem delikatny glare w photoshopie. Obiekt, który widzicie to tkz. butelka Kleina. Jest to trójwymiarowe przedstawienie matematycznych pomysłów niejakiego Felixa Kleina (opisane w 1882). Co ciekawe jest to powierzchnia, która przedstawiona w przestrzeni czterowymiarowej nie ma żadnych przecięć :). W każdym razie parametryzacja takiej powierzchni to dla mnie czarna magia :).

Advertisements

5 thoughts on “Butla Kleina”

  1. Ooooooooooooooo stary!!To jest konkret!!Mistrzowsko wygląda!! Wiesz, ja bym wprowadził parę “malutkich” poprawek i ta butla/wiadro Kleina zyskała by wymiar praktyczno-użytkowy…:)

  2. No mi też się zajebiście podoba, tylko jak zwykle nic nie zrozumiałem jak doszło do 4 wymiarów, ja jakoś tego nie ogarniam ale render bardzo dobry

  3. @Antoni
    Hehe, chyba nawet wiem jakie modyfikacje masz na myśli 🙂

    @Kosior
    Dzięki, nie martw się ja też mam o tym blade pojęcie. Jedyne co przychodzi mi do głowy to to, że jakbyś miał prowadzić palcem po tej butelce (wszystko jedno w jakim kierunku), to nie napotkałbyś na żadną granicę/krawędź bo jest to powierzchnia zamknięta. Przy przejściu w przestrzeń czterowymiarową nie tylko nie było by krawędzi, ale nie było by tego przecięcia się powierzchni po prawej. Trochę jak kartka papieru ( “dwuwymiarowa” ) w naszej rzeczywistości 3D.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s